Çizik Giderme Pasta Cila

Pasta Cila

Profesyonel Pasta Cila Hizmeti

 

Öncelikle pasta ve cila işleminin ne olduğundan bahsederek yazımıza başlayalım. Pasta yapmak demek aracın boyası üzerindeki pürüzlerin giderilmesi ve parlaklık kazandırılması demektir. Cila da adı üstünde cilalama yani parlatma ve bu kazandırılan parlaklığı koruma anlamına gelir.

Pasta Boyada Ne Yapar?

Pasta işlemi en kaba tabiri ile zımpara yapmak gibi bir şeydir. Aracın üzerinde oluşan çizikleri ve boya kusurlarını, boya kalınlığını diğer yüzeylerle eşitleyerek giderme işlemidir. Pasta işlemi çok küçük miktarda olsa boya yüzeyinden tabaka almaktadır. Bu nedenle bilinçsiz ve işinde usta olmayan kişilere kesinlikle pasta yaptırılmamalıdır. Pastalar ikiye ayrılır dolgu maddesi bulunan ve dolgu maddesi bulunmayan pastalar. Bu dolgu maddesi pasta yapıldığı anda aracı son derece parlak ve güzel gösterir. Fakat birkaç yıkamadan sonra bu dolgu maddesi (özellikle kötü yıkama koşullarında) hemen çıkacak ve araçtaki tüm çizikler geri gelecektir. Dolgulu ve dolgusuz pasta kullanımı yine ustanın inisiyatifindedir. Çünkü boya yüzeyi iyice incelmişse ve pasta yapıldığında dip çıkarma tehlikesi söz konusu ise, dolgu maddeli pasta ile pasta yapılıp üstüne kaliteli bir boya koruma yapılmalıdır.

Araca Pasta Nasıl Yapılır?

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki pasta uygulaması her marka, model ve aracın boyasına göre değişiklik gösterir.  Her aracın boya yapısı, sertlik düzeyi farklılık gösterir. Bu nedenle pasta işlemini yapacak olan usta duruma göre kullanacağı pasta kombinasyonuna karar verecektir. Araca pasta yapılmadan önce mutlaka demir tozu temizliği ve kil temizliği yapılıp aracın kaportası pastaya hazırlanmalıdır.

Demir Tozu Temizliği Nedir?

Demir tozları araçların sürekli maruz kaldıkları kaçınılmaz bir şeydir. Demir tozları genellikle balatalardan çıkmakta ve boyaya yapışmaktadır. Bu demir tozları temizlenmeden pasta uygulaması yapılırsa gözle görünmeyen ama ileride size sorun çıkaracak boya kusurlarına neden olacaktır.

Kil Temizliği Nedir?

Yukarıda bahsettiğimiz demir tozları gibi hava şartları nedeni ile birçok yabancı cisim aracın boyasına yapışır ve orada kalır. Bu cisimler aracın yüzeyine elinizi sürdüğünüzde elinize takılır ve kaportanın kaygan olmadığını hissedersiniz. Küçük bir zımpara gibi olmuştur kaporta. Bu durumda kil hamuru, kil diski ya da killi bez ile aracın dış yüzeyi temizlenmeli ve tüm yabancı cisimlerden arındırılmalıdır.

Kil temizliği ve demir tozu temizliği yapıldıktan sonra artık araç pasta yapılmaya hazır hale gelmiştir. Bu işlemler sayesinde en verimli sonuç alınır ve uzun süre kalıcı parlaklık sağlanır. Pasta uygulamasında sizin ne istediğiniz çok önemlidir. Çünkü bu iş genelde halk arasında bilindiği gibi 1-2 saatlik bir iş değildir. Sadece pastaya hazırlık aşaması gördüğünüz gibi kil temizliği ve demir tozu temizliği 2 saat sürmektedir. Normal bir pasta cila uygulaması 5 saat, çizik çıkarma, hare giderme uygulaması yapılan bir pasta işlemi 9-12 saat kadar sürmektedir. Bu durum fiyat olarak da çok farklılık göstereceği için, işi yaptıracağınız yer ile bu detayları mutlaka konuşmalısınız.

Sonuç olarak; harelerin ve ışık kırılmalarının giderilmesi,mükemmel bir parlaklık ve suya karşı direnç için aşşagıdaki uygulamaların sırası ile yapılması gerekir;

  • Demir tozu temizliği
  • Kil temizliği
  • Kalın pasta
  • İnce pasta
  • Hare ve hologram giderici
  • Wax Uygulaması

İndirim, duyuru ve kampanyalardan haberdar ol.